Najlepsze rośliny domowe do biura
14 lipca 2022Wydajna praca w biurze zależy od wielu czynników. Oprócz dogodnych warunków, warto pomyśleć o dekoracjach w postaci roślin. Natura sprzyja atmosferze pomieszczenia. W tym artykule...
Styl angielski to kierunek, który nie jest odpowiedni dla wszystkich, ale na który zawsze jest zapotrzebowanie. Co więcej, znaczna (jeśli nie największa) część tego zapotrzebowania przypada na osoby, które chcą projektować własnie biura. Styl ten to oczywiście przede wszystkim panele drewniane, gama zorientowana na głównie na brąz i zieleń, ciemne meble z litego, naturalnego drewna oraz skórzane wykończenia
Biuro z aranżacją ukierunkowaną na styl angielski ma ciekawą cechę. Z jednej strony ważną zasadą stylu jest powściągliwość i brak przeładowania. Z drugiej strony wszystkie wykończenia, meble i dekoracje powinny być wysokiej jakości i szczerze mówiąc dość drogie.
W rezultacie dobrze zaprojektowane np. szafki zdają się przekazywać ideę wysokiego statusu ich właściciela. Wydaje się, że osoba, do której należy dana przestrzeń, nie musi nikomu niczego udowadniać. Ma wszystko: pewność siebie, środki, poczucie estetyki oraz świadomość swojej pozycji.
Niewerbalny przekaz o wysokim statusie i władzy czytają nie tylko inne osoby (co zwykle jest szczególnie ważne – partnerzy biznesowi), ale także sam właściciel. Biura w stylu angielskim są często wybierane przez osoby, które w ostatnim czasie wspięły się na nowe wyżyny: dostali awans, kupili prywatny dom lub po prostu pewnie budują swoje kroki naprzód.
Dla każdej osoby zrozumienie, że właściciel luksusowego biura jest sobą, jest sposobem na poczucie pewności. W tym jest to okazja do uświadomienia sobie, zaakceptowania i przyzwyczajenia się do nowej pozycji.
Biura w stylu angielskim często urządzone są w ciemnych lub neutralnych odcieniach, dzięki czemu łatwiej jest skupić się na pracy i oderwać się, a czasem nawet ukryć przed otaczającym je hałaśliwym światem. Kierunek jest szczególnie odpowiedni dla osób świadomych wpływu ciemnych tonów na funkcjonowanie.
Jednak w biurze z wnętrzem w stylu angielskim niekoniecznie zawsze dominuje ciemne drewno, chociaż ta opcja jest najbardziej popularna i pożądana. Zastanów się dokładnie, jaka kolorystyka i poziom oświetlenia będą dla Ciebie najlepsze. Niektórzy wolą jasne pokoje z białymi ścianami - ta opcja jest również możliwa.
Główne materiały stylu angielskiego to ciemne drewno, naturalne tkaniny, skóra, gips, kamień. Pastik, szkło i metal we wnętrzach w stylu angielskim wyglądają dość obco. Czasami można używać imitacji, ale sam fakt obecności „podróbek” tak naprawdę nie pasuje do idei angielskiej aranżacji wnętrza. Jeśli to możliwe, najlepiej unikać wszystkiego, co jest fałszywe.
Do wykończenia podłogi można użyć zarówno prawdziwego drewna, jak i (oczywiście ostrożnie) wysokiej jakości imitacji. W takim przypadku parkiet lub laminat powinny być nie do odróżnienia od naturalnego drewna.
Sufit jest zwykle biały i nie jest mocno ozdobiony, aby pomieszczenie nie wyglądało na przeciążone. Czasami stosuje się dodatkowe elementy gipsowe: najczęściej - białe panele na obwodzie górnej części pomieszczenia.
Głównym kolorem w angielskich pomieszczeniach jest ciemnobrązowy. Właściwie jest to odcień drewna, którego w pomieszczeniu powinno być dużo: meble, podłoga, panele na ścianach, drzwi i okna – wszystkie te elementy powinny mieć ten sam ton. Aby pokój nie wyglądał zbyt ciemno i nieciekawie, dodaje się dodatkowe kolory. Najpopularniejsze odcienie to ciemnozielony, ciemnoczerwony, granatowy, terakota, ciemna musztarda. Wszystkie powinny być głębokie, neutralne, nierażące oczu.
Styl angielski jest konserwatywny, ale nie ignoruje upływu czasu. „Klasyczne” angielskie meble z dużą ilością ciemnego brązu nie są koniecznością. Meble można również udekorować w kombinacji odcieni ciemnej zieleni, czerni, bieli i szarości lub np. nadać ścianom biel.
Głównym wzorem jest szkocka klatka. Często też stosuje się wzory kwiatowe. Z reguły do szafek wybiera się tapetę ze np. szkocką klatką, a niektóre ściany są całkowicie lub częściowo wklejane.
Przy wyborze elementów oświetleniowych należy wziąć pod uwagę kilka punktów. Po pierwsze, dla wygody właściciela biura, w pomieszczeniu powinno być wystarczająco dużo światła dziennego, a najlepiej stół powinien znajdować się przy oknie. W miejscu pracy powinna znajdować się dobra funkcjonalna lampa.
Jej wybór może być problematyczny, ponieważ lampy z elementami tkaniny lub inne, które pasują do stylu, nie zawsze są wygodne do pracy. Jeśli nie znajdziesz dla siebie zarówno wygodną, jak i dekoracyjną lampę, to jednym z rozwiązań są dyskretne czarne lampy z długimi trzonkami, często stosowane w stylu skandynawskim, które nie będą rzucały się w oczy.
Głównym elementem oświetlenia w stylu angielskim jest oczywiście żyrandol. Z reguły żyrandole są luksusowe, z zakrzywionymi elementami i kilkoma lampami. Powierzchnie mogą być złocone lub miedziowane. Świetnie prezentują się również kryształowe żyrandole z wiszącymi elementami.
Dodatkowymi elementami oświetlenia są kinkiety ścienne, lampy stołowe (np. na stoliku kawowym) oraz lampy podłogowe. Wszystkie powinny również pasować do stylu: mieć bujne (często z tkaniny) odcienie i rzeźbione nogi.
Prawie wszystkie meble w angielskim biurze powinny być wykonane z ciemnego drewna. Często meble wykonywane są na zamówienie, a nawet kupowane w antykwariatach.
Stół jako główne miejsce pracy jest centrum biura, dlatego musi być dobierany starannie i starannie. Musi być drewniane (najczęściej dębowe) i masywne, ale jednocześnie elegancki i funkcjonalny oraz pojemna.
Sofy i fotele z rzeźbionymi nogami i siedziskami z tkaniny, które świetnie prezentują się np. w angielskiej sypialni czy salonie, nie zawsze nadają się do angielskiego biura. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są masywne, ale wygodne skórzane sofy i fotele z uszami, które prezentują się reprezentacyjnie i solidnie.
Wybór krzesła biurowego może być trudny. Ten mebel powinien nie tylko pasować do wnętrza, ale też być bardzo wygodny. Krzesła biurowe na kółkach w biurach angielskich nie zawsze wyglądają odpowiednio. Nie można ich łączyć z innymi meblami i wydają się albo zbyt tanie, albo zbyt nowoczesne. Lepiej wybrać krzesła ze specjalnych kolekcji: można znaleźć na przykład modele skórzane na kółkach, ale z drewnianymi nogami.
Półki na książki i elementy dekoracyjne w biurze muszą być wymagane. Możesz rozważyć obie opcje pełnej ściany i umieścić w biurze kilka wąskich, ale wysokich półek. Niepowtarzalne rozwiązania projektowe z półkami przymocowanymi do samych ścian będą świetnie wyglądać.
W stylu angielskim zwykle jest niewiele elementów dekoracyjnych. „Wypełnianie rzeczami” osiąga się w dużej mierze poprzez dobór pięknych i odpowiednich do stylu przedmiotów użytkowych: lamp, stylowych sprzętów, kalendarzy stołowych, stojaków na artykuły piśmiennicze i tak dalej. Reszta wystroju to obrazy i fotografie na ścianach oraz mniejsze, często antyczne elementy.
Jeśli chcesz ozdobić ściany obrazami, wybierz prawdziwe płótna, a nie wersje drukowane. Ważne jest, aby obraz nie wyróżniał się kolorystyką i ogólną atmosferą biura w stylu brytyjskim: wybierz przedmioty, które będą wyglądać subtelnie.
Ramki można wykorzystywać na różne sposoby. Czasami rzeźbione ramy pokryte złotą lub brązową farbą wyglądają dobrze, ale nie powinny wyglądać zbyt luksusowo. Świetną opcją są drewniane ramy z neutralnymi rzeźbieniami. Możesz rozważyć opcje dla ramek wykonanych z ciemnobrązowego drewna.
Inną opcją na dekorację ścian są prace znanych fotografów, które zmieszczą się we wnętrzu angielskiego biura. Lepiej zdecydować się na czarno-białye zdjęcia, aby zbyt jasne i nasycone kolory nie rzucały się w oczy, których w angielskim stylu jest niewiele.
Ramki do zdjęć powinny być mniej krzykliwe niż do obrazów. Świetnie sprawdzą się tutaj proste ciemnobrązowe lub czarne oprawki. Często zdjęcia umieszczane są na białym tle.
Uważaj na symetrię. Jeśli zdecydujesz się udekorować biuro obrazami, najpopularniejszą opcją jest jedno większe płótno na środku ściany, często za biurkiem, oraz dwa mniejsze (tej samej wielkości) - po prawej i lewej stronie. Zdjęcia można powiesić w rzędzie lub w „klatce”.
Nie sposób wyobrazić sobie angielskiego biura bez książek na półkach. Główny problem polega na tym, że współczesne wydania w jasnych kolorowych okładkach nie zawsze dobrze prezentują się na półkach, a starsze książki wychodzą z mody. Istnieje kilka opcji rozwiązania problemu.
Najpierw możesz udekorować półki kolekcją starodruków. Nie zawsze jest to praktyczne: takie publikacje nie są tanie i nie są kupowane do czytania. Jeśli jednak lubisz księgarnie, gablota w stylu angielskim pozwoli Ci pochwalić się swoją kolekcją.
Drugą opcją, chyba najbardziej optymalną i praktyczną, jest zakup publikacji stylizowanych. Takie książki nie tylko ozdobią biuro, ale mogą być również wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.
Innym sposobem na wypełnienie półek jest zakup ozdobnych tomów lub fałszywych książek do wnętrza. Takim trikiem można zapełnić górne półki regałów, które w angielskich biurach są wysokie, często do sufitu.
Drobne elementy dekoracyjne to często przedmioty ze sklepów z antykami lub rzeczy stylizowane na styl angielski. W brytyjskich pomieszczeniach najczęściej można zobaczyć:
Biuro w stylu angielskim to więc świetne rozwiązanie dla menedżerów, którzy zajmują wysokie stanowiska i spędzają dużo czasu w pracy. Najważniejsze jest to, czy ten styl pasuje do Twojej osobości oraz potrzeb. Jeśli tak, nie wahaj się użyć stylu brytyjskiego!
0Komentarze